Proč jsme vybudovali Ájurvédský pavilon?
Již více jak tři roky se ve Svaté Kateřině zabýváme Ájurvedou. Spolupracujeme s renomovanou indickou klinikou ájurvédské medicíny Kairali ve státě Kerala, která školí naše terapeuty, lékaře a kuchaře. Z Kairali získáváme ájurvédské masážní oleje, kosmetiku, přírodní šampony, byliny, koření a další produkty, bez kterých se autentická Ájurvéda neobejde. Především v Józe, Ájurvédě a Spa spatřujeme budoucnost Svaté Kateřiny. Proto jsme postavili Ájurvédský pavilon, který nám umožní poskytovat terapie a procedury na nejvyšší úrovni. Chceme dýchat čistý vzduch, jíst zdravé jídlo a žít v krásném přírodním prostředí, žít v harmonii. Věříme, že Ájurvédský pavilon s touto filosofií souzní a koresponduje.
v souladu s přírodou
Dřevěná konstrukce se vznáší na stovce mohutných žulových pilířů, pocházejících z nedalekého lomu. Skleněné oplášťění pavilonu umocňuje pocit bezprostředního kontaktu s okolní přírodou. Meditační zahrada s vodopádem, šumícím potůčkem a sochami hinduistických bohů nás přenese devět tisíc kilometrů na východ a pět tisíc let do minulosti, do kolébky Ájurvédy, indické Keraly.
co v pavilonu naleznete?
První část pavilonu je věnována Autentické Ájurvédě. Terapeutické místnosti Agni, Jala, Vayu, Satya a Ananda jsou vybaveny originálními indickými ájurvédskými stoly a parními kabinami.V bezprostřední blízkosti se nachází pracovna ájurvédského lékaře, atrium s diskrétními terasami a ohromná relaxační zóna s výhledem do blízkého lesa.
Druhá část pavilonu, která je věnována Spa, nabízí vyhřívaný bazén s několika hydromasážními lehátky, dva moderní whirpooly, saunu s panoramatickým výhledem do přírody, páru a reflexní chodník. Ze Spa vycházíme na dřevěnou a žulovou terasu, která vévodí jihovýchodnímu křídlu pavilonu.
slovo architekta Jakuba Tejkla
Kámen je zosobněním paměti, vzpomínkou Země na doby, kdy vznikala a utvářela se.
Védská nauka Vastu mluví o prázdném prostoru ve středu domu jako o symbolickém Brahmastanu - středu světa. Energie domu, stejně jako energie světa, vyvěrá podle této nauky z tohoto tajemného, prázdného středu. Rád jsem využil tento princip, který se podivuhodně prolíná se západní stavební tradicí – s atriovým uspořádáním řeckých a římských domů, nebo rajskou zahradou středověkých klášterních komplexů.
Nosný skelet pavilonu bude složen ze svislých křížových sloupů a vodorovných překladů.
Srdce stavby tedy bude zasvěceno vodě. Vnější, obvodová stěna pavilonu je prakticky po celé délce zamýšlena jako otevřená galerie, která zprostředkuje vizuální kontakt s okolní krajinou.
Tři strany pavilonu nabídnou tři odlišné scenérie – výhled do otevřené krajiny, blízkou zkušenost lesa a uzavřenou meditační zahradu. Rozostření hranice pevné stavby, předěl mezi vnitřním a vnějším světem, zdůrazní textilní drapérie, která obepne pavilon ze tří stran. Kromě stínění bude sloužit také jako opona, která lemuje výhledy do okolí a je-li zatažena, modeluje světelnou atmosféru vnitřního prostoru pavilonu. Základní stavební materiály - kámen a dřevo – tak doplní subtilní matérie textilu, která vymezí vnitřní prostor stavby v duchu látky – prvotního uzavření dle teorie Gottfrieda Sempera, a zároveň částečně prostoupí pavilonem jako přirozený dělící prvek jednotlivých prostorů, zejména těch, které jsou určené k relaxaci a odpočinku.